26 maj

Ny styrelse vald vid årsmötet

En till stora delar ny styrelse blev resultatet efter valen vid Monica Zetterlund Sällskapets årsmöte 21 maj. Mary Nelson efterträder Lena Åberg Frisk som ordförande. Därutöver har flera nya krafter tillkommit i styrelsen. Här lämnar vi en kort summering av årsmötet.

Valberedningen presenterade sitt förslag till styrelsen för Monica Zetterlund Sällskapet på 2 (två) år. Årsmötet valde ordförande Mary Nelson (nyval), Isabella Lundgren (nyval), Sanna Martin (nyval), Jonas Lundqvist (nyval), Eva-Lena Jerneld (omval, stadgereglerat § 8) och Susanne Westin (omval).
Protokoll och övriga handlingar från årsmötet hittar längre ner i inlägget.

Amerikansk-svensk jazzartist och producent tar över
Den 48-åriga amerikansk-svenska producenten och jazzartisten Mary Nelson är alltså den som ska leda arbetet med att fortsätta utveckla Sällskapets verksamhet. Sedan 2024 är Mary producent för vår årliga hyllningskonsert på Cirkus. Men hennes engagemang i svensk underhållning sträcker sig betydligt längre än så – i över 25 år har hon producerat ett stort antal konsertproduktioner, spelat in och producerat tre fullängdsalbum samt en EP under eget namn. Ja, erfarenheterna från såväl svensk som amerikansk jazzscen är många – vi får återkomma med en närmare presentation.

Mary tar sig an uppdraget som ordförande ”med vördnad och stolthet”, som hon beskriver det:

”Jag ser fram emot att leda Monica Zetterlund-sällskapet in i en ny era – där vi med respekt för det förflutna lyfter Monicas unika betydelse för svensk jazz till en ny generation. Det är med både vördnad och stolthet jag tar över stafettpinnen från tidigare ordförande, och jag kommer att lägga både hjärta och engagemang i uppdraget.

Jag vill skapa nya mötesplatser för våra medlemmar genom mindre jazzkonserter, föreläsningar och samtal, där gemenskapen står i centrum. Jag ser en stor potential i att utveckla och bredda sällskapets verksamhet, så att fler kan upptäcka Monica och den fantastiska musikskatt hon lämnat efter sig.

Som kvinna och jazzartist har jag alltid sett Monica som en banbrytande förebild – en artist som vågade ta plats internationellt, som inte lät sig begränsas utan tog ut svängarna som jazzsångerska, skådespelerska och comedienne. Hon inspirerade – och briljerade. Det är henne vi hyllar, och det är hennes arv vi för vidare.”

Minnesfondens ledamöter
Till ledamöter i Monica Zetterlunds Minnesfond – stipendienämnden 2025 på (två) 2 år valdes Susanne Westin (omval), Anders Hagberg (omval), Carl Bagge (omval), Eva-Lena Jerneld (stadgereglerat). Sällskapets ordförande Lena Åberg Frisk slutar och årsmötet valde Mary Nelson på 2 år (nyval, stadgereglerat). Ledamöter valda 2024 är Tina Ahlin, Elisabeth Melander och Maria Winther.

Foto Mary Nelson: Johan Mattsson.

Årsmöteshandlingar
Här kan du ladda ned och läsa årsmöteshandlingarna (pdf-format).
Protokoll från årsmötet
Verksamhetsberättelse 2024
Budget 2025
Revisionsberättelse 2024